Skip to content
Stora Enso i Northvolt opracują baterie na bazie drewna

Press release -

Stora Enso i Northvolt opracują baterie na bazie drewna

Stora Enso i Northvolt łączą siły, aby stworzyć zielone baterie wykorzystujące twardy węgiel na bazie ligniny, produkowany z odnawialnego drewna z lasów skandynawskich. Celem jest opracowanie pierwszego na świecie akumulatora z anodą pozyskiwaną w całości z europejskich surowców, co pozwoli obniżyć zarówno ślad węglowy, jak i koszty.

Firmy zawarły umowę o wspólnym rozwoju (Joint Development Agreement), aby stworzyć baterię zawierającą anodę produkowaną z surowców odnawialnych pozyskiwanych w sposób zrównoważony w krajach skandynawskich.

„Wspólny z Northvolt rozwój akumulatorów to krok na naszej drodze do zaopatrywania szybko rozwijającego się rynku akumulatorów w odnawialne materiały anodowe wykonane z drzew. Nasz twardy węgiel na bazie ligniny, Lignode®, zapewni Europie strategiczne dostawy surowca anodowego, zaspokajając potrzeby produkcji zrównoważonych baterii do wykorzystania m.in. w branży motoryzacyjnej i w magazynach energii – mówi Johanna Hagelberg, wiceprezes ds. biomateriałów w Stora Enso.

Obie firmy wnoszą kluczowe komponenty, kompetencje i wiedzę do partnerstwa w zakresie opracowania baterii. Stora Enso dostarczy swój materiał anodowy na bazie ligniny Lignode, pochodzący z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony, podczas gdy Northvolt zajmie się projektowaniem ogniw, rozwojem procesu produkcyjnego i zwiększaniem skali technologii.

„Dzięki temu partnerstwu badamy nowe źródło zrównoważonych surowców i rozszerzamy europejski łańcuch wartości, jednocześnie opracowując tańszą chemię baterii. To ekscytująca demonstracja tego, jak nasze dążenie do zrównoważonego przemysłu akumulatorów idzie w parze z tworzeniem pozytywnego wpływu zarówno na społeczeństwo, jak i na koszty” – mówi Emma Nehrenheim, dyrektor ds. środowiska w Northvolt.

Lignina to polimer pochodzenia roślinnego znajdujący się w ścianach komórkowych roślin lądowych. Drzewa składają się z 20–30 proc. ligniny, gdzie pełni ona rolę naturalnego i silnego spoiwa. Jest to jedno z największych odnawialnych źródeł węgla na świecie.

Pilotażowy zakład Stora Enso dla biomateriałów węglowych znajduje się w zakładzie produkcyjnym Grupy w Sunila w Finlandii, gdzie lignina jest produkowana przemysłowo od 2015 roku. Roczna zdolność produkcyjna wynosi 50 000 ton, co czyni Stora Enso największym producentem ligniny typu kraft na świecie.

Subjects

CategoriesNorthvolt to europejski dostawca wysokiej jakości ogniw i systemów bateryjnych, wytwarzanych w sposób zrównoważony dla środowiska. Firma została założona w 2016 roku z misją budowy najbardziej ekologicznej baterii na świecie o minimalnym śladzie węglowym i najwyższych możliwościach recyklingu, aby zapewnić europejską transformację ku zdekarbonizowanej przyszłości. Northvolt zatrudnia ponad 3000 pracowników 100 różnych narodowości. Do tej pory Northvolt pozyskał kontrakty o wartości ponad 55 miliardów dolarów od takich kluczowych klientów, jak m.in. BMW, Fluence, Scania, Volkswagen, Volvo Cars i Polestar, co pozwoli firmie na realizację planów uwzględniających recykling baterii i wykorzystywanie surowców, które w 2030 roku w 50 proc. będą pochodziły z recyklingu. Northvolt.com

Będąc częścią globalnej biogospodarki, Stora Enso jest wiodącym dostawcą produktów odnawialnych dla takich branż jak opakowania, biomateriały, konstrukcje drewniane i papier oraz jednym z największych prywatnych właścicieli lasów na świecie. Wierzymy, że wszystko, co jest obecnie zrobione z materiałów kopalnych, jutro może być wykonane z drzewa. Stora Enso zatrudnia około 22 000 pracowników, a nasza sprzedaż w 2021 r. wyniosła 10,2 mld EUR. Akcje Stora Enso są notowane na giełdach Nasdaq Helsinki Oy (STEAV, STERV) i Nasdaq Stockholm AB (STE A, STE R). Ponadto akcje są sprzedawane w USA jako ADRy (SEOAY). storaenso.com

Press contacts

Anna Sobolewska

Anna Sobolewska

Communications & Public Affairs Director Northvolt Poland +48 880 788 774

Enabling the Future of Energy

Northvolt is a European supplier of sustainable, high-quality battery cells and systems. Founded in 2016 to enable the European transition to a decarbonized future, the company has made swift progress on its mission to deliver the world’s greenest lithium-ion battery with a minimal CO2 footprint and has grown to 2,500 people from over 100 different nationalities.

Northvolt
Northvolt
Alströmergatan 20
112 47 Stockholm
Sweden